Esenciálne oleje - Vône  pre každodennú pohodu

Aký je rozdiel medzi aromalampou a difúzerom? Nie je to jedno?

Používanie esenciálnych olejov v aromalampe je ešte stále veľmi rozšírené. Kedysi dávno som si jednu tiež kúpila. Nemala som však žiadny esenciálny olej, a preto som ju ani raz nepoužila :). Dnes som aj rada, keďže viem, že by to bolo viac-menej iba mrhanie kvalitným esenciálnym olejom.

Aromalampy či vonné lampy, v ktorých umiestniš esenciálny olej do  keramickej nádobky a zapáliš pod nimi sviečku, odparia síce časť esenciálneho oleja v neporušenej podobe, ale zničí sa terapeutická hodnota esenciálneho oleja.

Pri tých menej kvalitných olejoch si treba dávať aj pozor. Môže sa totiž stať, že sa do vzduchu uvoľnia toxické látky zo syntetických častí esenciálneho oleja.

 

Na trhu je dostupných mnoho esenciálnych olejov. Ale len 5% esenciálnych olejov sú skutočne čistéé 100% prírodné. Tie zvyšné percentá patria falzifikátom a čiste syntetickým esenciálnym olejom.

Pri výbere esenciálneho oleja je teda dôležitá obozretnosť. Nikto si predsa dobrovoľne nechce uškodiť.

 

Ak už teda máš doma (či v kancelárii, na chate alebo kdekoľvek) kvalitný esenciálny olej (ako napr. taký od Young Living :)), tak odporúčam použiť difuzér (rozprašovač). Ten rozptyľuje esenciálny olej pri veľmi nízkej teplote, vzniká studená para a môžeš využiť všetky výhody a účinky kvalitného esenciálneho oleja.


difuzér ariaEsenciálne oleje, ktoré sú rozptyľované vzduchom neprekrývajú molekuly vytvárajúce pachy. Namiesto toho menia štruktúru týchto molekúl. Okrem toho zvyšujú  dostupnosť kyslíka, produkujú negatívne ióny a uvoľňujú prirodzený  ozón.


Niektoré esenciálne oleje ako napr. citrónová tráva (Lemongrass), pomaranč (Orange), grapefruit, tea tree (M. alternifolia), eukalyptus (E. globulus), levanduľa (Lavender), kadidlo (Frankincense), citrón (Lemon) a zmesi olejov (Purification, Thieves, Melrose) sú veľmi účinné a môžu ničiť vzdušné zárodky a baktérie


Rozptyľovanie určitých esenciálnych olejov môže podľa výskumov:
- redukovať baktérie, huby, plesne, nepríjemné pachy,
- uvoľniť telo, uvoľniť napätie a vyčistiť myseľ,
- zmierniť bolesti hlavy,
- zlepšiť hormonálnu rovnováhu, 
- zlepšiť funkciu trávenia,
- stimulovať neurotransmitery,
- stimulovať sekréciu endorfínov,
- stimulovať produkciu rastového hormónu a vnímavosť,
- zlepšiť koncentráciu, bdelosť, duševnú sviežosť,
- zlepšiť vylučovanie protilátok IgA pôsobiacich proti kandidóze,
- pomôcť udržať optimálnu telesnú hmotnosť.difuzér dewdrop ranná rosa

 

Pokiaľ sa práve zoznamuješ s esenciálnymi olejmi, je fajn, keď esenciálne oleje rozptyľuješ 15 – 30 minút. Keď si na ne už zvykneš a rozpoznáš ich účinok, tak si čas rozptyľovania môžeš predlžovať. Ja osobne mám doma difuzér Dewdrop a zvyknem ho púšťať tak hodinku alebo kým sa v ňom neminie voda :). V poslednom čase dosť často používam zmes Purification najmä kuchyni. Krásne vyčistí vzduch od akýchkoľvek nepríjemných pachov. 

 

Pre deti v detskej izbe používame sovičkový difuzér, ktorý slúži aj ako zvlhčovač vzduchu, nočné svetlo a má v sebe zabudované aj príjemné zvuky s bielym šumom. Takže sa ideálne hodí aj pre malé bábätká :). U nás sú najobľúbenejšie zvuky vtáčikov v lese. 

 

A ako si na tom Ty? Máš osobné skúsenosti s aromalampami alebo difuzérmi? Podeľ sa v komentároch.
 

Zdroj: Kapesní průvodce Esenciální oleje

Napísala: Viktória Vargová

O mne

Moja láska k esenciálnym olejom začala pred vyše 5 rokmi. Dovtedy som s nimi nemala žiadnu skúsenosť. Čo som aj rada, keďže som netušila o množstve falzifikátov, ktoré na trhu sú. Vône sa mi po prvom navoniavaní zapáčili a chcela som vedieť viac... Čítaj ďalej>>>

Viktória Vargová, Mamina 2 úžasných detí a Tvoj poradca svetom esenciálnych olejov :)

Články

Skúsenosti

Mäta klasnatá (Spearmint): Veľmi príjemná vôňa, ktorá dokáže povzbudiť zmysly, zlepšiť náladu a osviežiť život. Navyše mi pomáha pri problémoch s dýchaním, s ktorými už dlhý čas bojujem. Som veľmi rada za možnosť využívať tak kvalitné prírodné produkty a taktiež si cením poradkyňu, ktorá mi pomáha, usmerňuje a to vždy s úsmevom na tvári 🙂 ďakujem

Mia

Zaujímavosti

Globálne farmy Young Living

Kategórie produktov

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.